Грає зоряна трембіта,
Мріє в сріблах хутірок,
Лишень гір дзвінка сюїта
Кличе молодь у танок.Золоті небес вітрила,
Вигаптовують стрічки
“Черемошу” пісня мила
Всі єднає потічки!
Далекий 1963 рік знаменував створення Народного ансамблю пісні і танцю “Черемош” Львівського національного університету імені Івана Франка. Плеяда креативних, творчих і напрочуд талановитих людей заклали фундамент славному колективу, який і дотепер примножує досягнення своїх попередників і творить нову історію!
А все розпочалось у актовій залі Львівського університету, де фольклорно-етнографічний ансамбль “Веснянка” Київського національного університету імені Тараса Шевченка зачарував присутніх львів’ян своїми мистецькими уміннями. Так зародилась ідея заснування творчого осередку, де б генерувало і популяризувалось українське фольклорне мистецтво. Назву “Черемошу” прорік тодішній голова студентського клубу Роман Баб’юк, а на чолі колективу стали обдаровані митці: диригент Володимир Панасюк, керівник оркестру Тарас Ремешило та хореограф Пилип Сех.
Закохані в українську народну культуру, учасники черемошанського братства активно творили на мистецькій ниві і у 1972 році колектив став лауреатом Всесоюзного конкурсу самодіяльного мистецтва, де здобув золоту медаль.
Ансамбль виступав на сценах Дніпропетровська, Харкова, Києва, Донецька, брав участь у святкуванні 25-тиріччя університету ім. Марії Кюрі-Складовської у Любліні. У 1977 “Черемош” нагороджено дипломом 1-го ступеня Всесоюзного фестивалю самодіяльної творчості.
Рік 1978 став визначним у житті черемошанської родини, адже ансамбль одержав почесне звання “Народного”. За вагомі успіхи в сфері літератури та мистецтва, шефську роботу та концертні програми в листопаді 1979 року “Черемошу” присвоєно обласну комсомольську премію ім. О. Гаврилюка.
Творча спадщина “Черемошу” — це моноліт мистецьких діянь, котрі пломеніють на віхах часу завдяки сотням студентів, що вкладали у колектив свою любов, терпіння та запал. Їхні неоціненні зусилля та праця знайшли продовження у наступних поколіннях, що несли творчі води колективу у різні куточки України та світу. Так на зламі 1990-1991 років ансамбль гастролює у США та Канаді. Мистецьку любов та щире захоплення поціновувачів українського фольклору колектив віднайшов у Нью-Йорку, Вашингтоні, Чикаго, Детройті, Філадельфії, Монреалі, Торонто і отримав незабутні враження. Разом із оркестром, танцювальна група виступала у французьких містечках Анджу та Рожфор.
Черемошанська творча візія на 30-му році свого існування примножує сумісність власних досягнень, адже отримує Диплом учасника XV Міжнародного фестивалю фольклорних колективів у Зеленій Гурі (Польща). 1992 року у місті Рівному колектив стає Лауреатом I Всеукраїнського фольклорного фестивалю ансамблів пісні і танцю. “За національно-культурне відродження” у 1994 р. ансамбль нагороджено медаллю. Того ж року, Українське телебачення запросило колектив до участі у телепрограмі “Шануймося”.
Визначними стали 1994 та 1996 рр. для хорової групи «Черемошу», адже талановиті студенти взяли участь у міжнародному фестивалі «Semanta Coral Іnternational» в Іспанії. Улітку 1997 року ансамбль двічі побував на польській землі, де став учасником фольклорного фестивалю Вроцлавського воєводства.
Спраглі до цілющої води української культури, талановита молодь і на далі прагнула живити творчу ріку “Черемошу”. Так у 2004 році ансамбль завітав до Австрії, де президент зустрічав черемошанців у Цісарському палаці. Свої вміння разом із зіркою світової сцени Вікторією Лук’янець вони продемонстрували на Віденському фестивалі “Міжнародні співи адвенту”.
У 2005 році колектив завітав на Міжнародний фольклорний фестиваль у Барселоні, де отримав схвальні відгуки та відзнаку міжнародного журі. Того ж року у місті Коблево, ансамбль взяв участь у концертній програмі в рамках форуму “Південь і Захід – нас не роз’єднати”.
Сузір’я молодих і креативних примножувало свої здобутки у 2006-2007 рр., коли відвідало Гуцульський фестиваль “Бринза” у місті Рахів. Крім того, ансамбль залишався постійним учасником мистецьких заходів в стінах рідного університету та на теренах Львова.
У 2010 році “Черемош” відвідує фестиваль Європейських націй “CASSOVIA FOLKFEST“ (м. Кошіце, Республіка Словаччина).
2014 рік став знаковим для ансамблю пісні і танцю “Черемош”. Танцювальна група дебютувала у зйомках фільму “Солодка Даруся” за мотивами однойменного роману М. Матіос. Того ж року, колектив продемонстрував свої уміння в Туреччині на 15 Міжнародному фестивалі культури і мистецтва у місті Стамбул.
У 2016 році “Черемош” кочував низкою фестивалів у Польщі та Угорщині, а саме “Święto Pieśni Tańca i Muzyki Ludowej Szczyrzyc 2016”, Міжнародному фольк-фесті “Polka”, міжнародних фольклорних фестивалях в угорських містечках Сегед та Морахалом. Хорова група продемонструвала свої вміння на II-му фестивалі “Гомін Лемківщини” у селищі Зимна Вода та ХVI гастрономічному фестивалі-ярмарку “Гуцульська бриндзя” у місті Рахів.
2017 рік заграв фольклорним плесом різноманітних концертних дійств. Учасники ансамблю “Черемош” виступали не лише на рідній Львівщині, а й у місті Києві, Вишгороді, Дрогобичі. Традиційним стали відвідини щорічного польського фестивалю “Лемківська ватра” у містечку Ждиня.
У червні 2017 року ансамбль мав чудову нагоду поїхати в Хорватію на Дні України в містах Новаля та Салі на Дуґому отоку. Також в місті Новаля відбулася урочиста сесія міської ради міста, присвячена Дню міста та дню св. Антонія. Де “Черемош” мав нагоду відкривати урочисту сесію гімном Республіки Хорватія.
Народний ансамбль пісні і танцю “Черемош” є осередком, де вирує атмосфера любові до української культури. Тут кожен стає потічком бурхливої ріки, котра несе свої води у гирло нових звершень та перемог.
Усі хто був частинкою великої черемошанської родини з трепетом і теплотою згадують проведений тут час, отриманий досвід, людей, які були пліч-о-пліч на репетиціях, концертах, фестивалях… Ейфорію від вдалого виступу подаровану аплодисментами захоплених глядачів не можна порівняти ні з чим! Ця енергія акумулює й витворює водограй незабутніх емоцій, котрі бринітимуть світлим спомином впродовж усього життя!
Творчу лепту колективу становили заслужені діячі мистецтва, а саме: Володимир Панасюк (1963-1966), Пилип Сех (1963-1966), Тарас Ремешило (1963-1966), Зиновій Булик (1964-1970), Марія Ткачик-Мельник (1966-1973), заслужений артист України Богдан Михайлович Антків (1966-1969), народний артист України Богдан Богданович Антків (1969-1971), заслужений працівник культури України Олег Голдрич (1967-1978; 1988-1994), народний артист України Іван Попович (1971-1974), Володимир Льорчак (1972-1974), заслужений артист України Орест Щербатий (1974-1982), заслужений працівник культури України Роман Мазепа (1976-1983; 1990-2000), Олена Павлик (1983), Любов Галась (1983-1985), Степан Рибак (1985-1986), Володимир Когут (1986-1987), Володимир Саболта (1987-1989), Володимир Денека, Богдан Дворник (1991-1997), Роман Серкіз (1994-1995, 2002), Василь Піпаш (2003-2014), Михайло Богач, Богдан Дідич, Тарас Старинський, Юліан Балух, Нестор Сорока, Роман Никифорів, Станіслав Струтинський, Олена Вовк, Олександр Краснощок, Богдан Іваноньків.
Завдяки мудрим та обдарованим менторам Народний ансамбль пісні і танцю “Черемош” й сьогодні пломеніє яскравою зіркою на мистецькому небі!
Керівник оркестру Оксана Ступак, балетмейстер Юрій Різун і художній керівник та диригент Тетяна Когут надихають учасників ансамблю на підкорення творчих вершин та продуктивну роботу.
Народний ансамбль пісні і танцю “Черемош” — це місце взаємодії чудових людей, де розкривається мистецький потенціал і здійснюються творчі мрії. Ставши частиною колективу, ти обираєш шлях сподвижника фольклорного мистецтва, який дарує коштовність української культури усім охочим її осягнути!
Черемошанському роду — нема переводу!